Ułatwienia dostępu

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Węglińcu

BYŁO ŚPIEWAJĄCO, WESOŁO i KWIECIŚCIE

W niedzielę, 26 czerwca br. w Domu Kultury, w Czerwonej Wodzie spotkało się 10 zespołów ludowych z naszego regionu, aby podczas „Ludowego Śpiewania od Janka do wianka” kultywować tradycje wicia i puszczania na wodę wianków.

Imprezę o godz. 14.00 otworzyli, jako organizatorzy: Halina Nakonieczna – Kierownik Zespołu PODOLANIE z Czerwonej Wody i Bogdan Walczak – Dyrektor MGOK w Węglińcu. Po przywitaniu wszystkich obecnych, poprosili Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec, Pana Mariusza Wieczorka, w asyście Sekretarza Gminy Pana Marina Papli o oficjalne otwarcie imprezy. Głos zabrał również Starosta Zgorzelecki Pan Artur Bieliński.

W dalszej części nastąpiło wręczenie podziękowań wszystkim sponsorom imprezy.
A potem się zaczęło. Jako pierwsi na scenę wyszli Podolanie, rozpoczynając prawdziwie ludowe śpiewanie. Następnie wszystkich obecnych bawiły: Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z Łagowa, Łużyczanki z Pobiednej, Cisowianki z Henrykowa Lubańskiego, Gościszowianki z Gościszowa, Działoszynianie z Działoszyna, Kapela Tacy Sami z Sulikowa, Zespół Zagajnik-Wykroty, Kapela na wesoło z Wykrot, Zespół Łużyczanie ze Zgorzelca, Leśne Echo z Węglińca i najpiękniejszy akcent: Dziecięcy Zespół Ludowy Stokrotki z Olszyny Lubańskiej.

W trakcie występów powołana komisja w składzie: Pani Anna Wieczorek, Pani Lilla Ławniczak i Pan Bogdan Walczak dokonała oceny przygotowanych, przez zespoły ludowe, wianków świętojańskich w konkursie na najpiękniejszy wianek. Zadanie było trudne, gdyż wszystkie wianki były wyjątkowe i piękne. Ale komisji po wnikliwej ocenie udało się wyłonić poszczególnych zwycięzców.

I tak:
Nagroda główna powędrowała do Kapeli Tacy sami z Sulikowa;
I miejsce otrzymali Działoszynianie z Działoszyna;
II miejsce ex aequo: Łużyczanie ze Zgorzelca i Zespół Gościszowianki
III miejsce Zespół Leśne Echo z Węglińca;

Wyróżnienie: Górnołużyckie Błękitne Kamizelki, Zespół Zagajnik-Wykroty, Zespół Cisowianki, Łużyczanki z Pobiednej

Nieprzerwanie do godz. 18.30 trwała zabawa, tańce i śpiewy, co raz to przy innym zespole. O godz. 18.30 zaczął się formować korowód, który z wiankami i wspólnym śpiewem wyruszył do parku w Czerwonej Wodzie puścić wianki na wodę. Tradycji stało się zadość! Zabawa trwał do późnych godzin wieczornych.

Wszystkim sponsorom, dobrodziejom, członkom Zespołu Podolanie, Panu Mirosławowi Matuszewskiemu, pracownikom MGOK w Węglińcu, mieszkańcom Czerwonej Wody oraz gościom składamy serdeczne podziękowania za obecność i wszelką pomoc.
Na krótką relację z wręczenia nagród zapraszamy pod tym linkiem: https://fb.watch/dWMWljpwwN/

Scroll to Top